W ostatnim tygodniu września uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Skandynawii. Spod szkoły wyjechaliśmy wcześnie rano.

Pierwszym punktem naszego programu był Szczecin i okolice. Prócz samego miasta zwiedziliśmy jeszcze Woliński Park Narodowy i Międzyzdroje. Szczególne wrażenie zrobiło na nas Turkusowe Jezioro i delta wsteczna. Po południu zaokrętowaliśmy się na prom do Szwecji. Morze było spokojne i ta część podróży minęła nam bez przygód. Po zejściu z promu czekała nas całonocna jazda do Norwegii.

Pobudka w Oslo była na tyle wcześnie, że nie bardzo zorientowaliśmy się czego od nas pani pilot oczekuje. Wyglądanie przez okno na nic się zdało, ponieważ było jeszcze ciemno. Niewzruszeni zapadliśmy w dalszy sen. Gdy zaczynało świtać my zaczęliśmy zwiedzanie Oslo. Najpierw był Park Vigeland, potem skocznię Holmenkollen, centrum miasta i port. Popołudniu ruszyliśmy ku fiordom. Nad brzegiem w jednym z nich położone jest malownicze miasteczko Laerdal, w którym mieścił się nasz motel.

Rewelacyjne położenie obiektu (nad najdłuższym norweskim fiordem Sognefjordem) sprawiło, że widoki z okien i sprzed obiektu były wręcz nieziemskie. Trzeba przyznać, że do tego momentu wszystkie widoki i krajobrazy były nieziemskie. Kolejne dni przyniosły wyprawę kolejką Flam, wędrówkę do czoła lodowca, wędrówkę do wodospadów Tyssvikjo i Voringsfossen, rejs po fiordzie i widoki z Bergen.

Z wielkim żalem rozstawaliśmy się z norweskimi krajobrazami. W drodze powrotnej do Polski jechaliśmy przez Danię i w związku z tym zwiedziliśmy piękną (choć niestety brudną naszym zdaniem) Kopenhagę i przepłynęliśmy promem do Roztocku. Z Niemiec udaliśmy się na nocleg do Szczecina a kolejnego dnia zajechaliśmy na parking pod nasze liceum.

Ta wycieczka to 9 dni wspaniałych przeżyć i widoków, to mnóstwo przejechanych i przepłyniętych kilometrów, to spotkanie z surowym pięknem norweskiej przyrody, to wędrówki, które polecamy każdemu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej niesamowitej wyprawy!

Było super!

DSC 1146

więcej zdjęć

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!